Útržky ze života našich sborů

Zpěváček 2011

Soutěž v dětském zpěvu lidových písní každoročně organizuje Folklórní sdružení České republiky. V letošním roce nás v Třinci reprezentovali nové zpěvačky a nikdo neodešel bez diplomu. Julinka Novotná 2. místo, Adélka Heczková 2. místo, Štefan Pecha 2. místo a trio ve složení Terezka Mládková, Anička Przywarová, Nikola Zwrtková 1. místo s postupem do regionálního kola v Karviné. Blahopřejeme a držíme palce v dalších soutěžích.

Trio na soutěži Zpěváček

Zpěváček regionální kolo -   MěDK Karviná  30.3. 2011

Ve středu  jsme se zúčastnily regionální soutěže ve zpěvu slezských lidových písní v Karviné. Soutěžily jsme v 6. kategorii – pěvecká dua a tria. Zazpívaly jsme  v těšínském kroji dvě lidové písně a docela se nám to povedlo. Soutěžily jsme se zpěváky – vítězi šesti oblastních kol a musíme uznat, že byli dobří. Stihly jsme posvačit a ani jsme se nenadály a už jsme stály na pódiu s diplomem v ruce Vyhrály jsme 1. místo. Vyhlášení stihli i naši rodiče a pyšně nás odvezli domů. Jenom škoda, že do celostátního kola do Velkých Losin postupují jenom sólisté. Tereza, Nikola, Anička

Sólisté v soutěži Zpěváček

Hudební skladatel Zdeněk Lukáš ocenil sbor BEL CANTO

,,Jaro se otvírá“ - mezinárodní festival neprofesionálních sborů přivítalo překrásné, sluncem zalité město Kroměříž. Konal se X. jubilejní ročník s Cenou Zdeňka Lukáše. Hlavním hostem byl samozřejmě hudební skladatel, legenda sborové tvorby, Zdeněk Lukáš.  BEL CANTO vsadil na slezské lidové tradice. Mladým zpěvákům to slušelo v slezském kroji na scéně, i v zámeckých zahradách. Závěrečný koncertu sborů s předáváním hlavních cen se konal ve sněmovním sálu  Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Náramné překvapení - sbor BEL CANTO   převzal z rukou skladatele Zdeňka Lukáše zvláštní cenu poroty ,,za pestrou a nápaditou dramaturgii“.

 

Málem jsme nedojeli…

        Byl  červen a my opět jeli  na mezinárodního hudební festival ,,Mundi cantant Olomouc“ mezi 157 sborů ze všech kontinentů světa. Chvíli už to vypadalo, že přes všechnu naši snahu, na letošní ročník prostě nedojedeme. Ach, ta technika… U Přerova zůstala řidiči řadící páka v ruce a v tu chvíli byl autobus neovladatelný. Měli jsme štěstí, vše nakonec dobře dopadlo. Organizátoři festivalu nám poslali náhradní autobus, ale na přípravu soutěže už zbývalo pramálo času. Rozezpívání probíhalo na parkovišti v dešti, převlékání na chodbách kulturního centra, a na scénu jsme jen tak tak doběhli. Nevzdali jsme to a vyplatilo se!                                                                                         

Zlatá unikla jen o 3 body, ale i stříbrná v kategorii mládežnických sborů do 19 let je paráda.

 

CARO v Orlové

Změřili si své síly v krajském kole celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů. Ráno odjížděl na soutěž do Orlové autobus plný netrpělivých a trochu ustrašených zpěváčků. Není se co divit, pro většinu z nich to byla první velká soutěž. Zvládli to ale skvěle. Po vyhlášení absolutního vítěze v kategorii do 12 let zůstalo v sále ticho. Chviličku trval moment překvapení, ale nakonec se přece ozvalo ,,hurá“ a projevy radosti z vítězství. Cesta domů byla plná štěstí, písniček a odhodlání .,,Příští rok to vyhrajeme i v Praze“ říkali naši kluci. Tak se necháme překvapit…

 

Pop a dětské sbory - nevěříte?

Colours of the world

 

 

 

 

 

 

Dětský pěvecký sbor CARO v hávu jazz-pop music.

Repertoár zabral. Posluchačů přišlo do foyeru  divadelního sálu kulturního domu tolik, že pořadatelé museli narychlo organizovat místa k sezení navíc. Ani jsme netušili, že do foyeru doslova nacpeme 250 diváků! Téměř dvouhodinový program plný krásných melodií byl protkáván bouřlivým potleskem  a líbil se jak mladé generaci tak všem rodičům. Nejlepší sólistky našeho sboru předvedly svůj talent již nejednou na celostátních soutěžích a nezklamaly ani tentokrát, když v programu účinkovaly spolu s hosty prestižní soutěže „Česko hledá superstar“.

 

 

 

 

 

 

 

Co na Štěpána? My zpíváme:

Báječný koncert v evangelickém kostele v Třinci. proběhl 26. 12. 2004. Jak jinak než s vánoční tématikou. Dlouholetá spolupráce s cimbálovou muzikou Javorový na publikum zabrala  stejně jako vynikající výkony sólistů.

"O uznání diváků svědčí jejich potlesk, a to čím dál bouřlivější. Nejprve nevěděli, jestli mohou v kostele tleskat, ale pak je muzika úplně strhla. Nádherný pocit", sdělil  nám své bezprostřední dojmy sólista a primáš cimbálové muziky Aleš Adamík

 

 

Festivalová klání:

 

Ve čtvrtek 16. prosince 2004 proběhl v Lidovém domě ve Frýdku-Místku 1. ročník Festivalu dětských pěveckých sborů. Festival organizačně zajišťoval Lidový dům Frýdek –Místek pod záštitou pěveckého sboru Smetana, za podpory Města Frýdku- Místku a Základní umělecké školy duchovní hudby ve Frýdku- Místku. Festival ukázal, že i dnešní školní mládež se  zajímá o sborový zpěv, který má v našem okrese  dlouholetou tradici. Vánočně vyzdobený sál přivítal více než 300 zpívajících dětí.

Porota udělila  oběma sborům ,, Zlaté pásmo“. Diplomy  a  krásné věcné ceny dětem předávala předsedkyně poroty, sbormistryně sboru SMETANA  Ing. Hana Olková.

,,Včerejší  festival byl  úžasný. Vůbec jsem nečekala nějaké první místo natož hned dva. Před vyhlášením výsledků jsme šli zpívat na místecké náměstí k vánočnímu stromku.  Byla tam skvělá atmosféra a  strašně milí lidé. Až na tu zimu, která včera byla, ale za to překvapení to opravdu stálo!“ -  to jsou bezprostřední dojmy Anetky, jedné ze zpěvaček sboru Caro.

   

Svátky písní Olomouc 2004

Již po několik desítek let je festival Svátky písní Olomouc významným setkáním pěveckých sborů všech věkových kategorií a různých hlasových seskupení. Olomouc se každoročně stává Mekkou sborového zpěvu a její jméno s každým účastníkem festivalu putuje do míst blízkých i vzdálených, kulturně spřízněných, ale i exotických. O vysoké kvalitě festivalu vypovídá i letošní účast 157 sborů z 12 zemí světa, což představovalo 6127 zpěváků. V takové konkurenci „Stříbrná medaile“ potěší. DPS CARO převzal cenu z rukou Mgr. Josefa Brabence a Prof. PhDr. Jana Fišara (skladatele a muzikologa).  Do sbírky přibylo další pěkné ocenění, na rozdíl od verdiktu grantové komise města Třince, která pro podporu tohoto tělesa nenašla v roce 2004 ani korunu!

 

                           

Malý výlet do historie

aneb

 "Ze života zpěváčků na Sosně"

 

školní rok  1999/2000

      Naše práce začala nezvykle brzy – již v posledním týdnu prázdnin, protože 3.9. 1999 vystoupil sbor Caro se svým programem na slavnostním otevření školy v Bystřici  nad Olší.

        Další pro nás velice důležitou akcí byl VII. mezinárodní festival dětských folklórních souborů zemí střední Evropy, který se konal 10.-12. 9. 1999 v lázních Luhačovice. Folklórní sdružení ČR udělilo  našemu triu 1. místo a děvčata dostala, příležitost vystupovat  spolu se soubory z Chorvatska, Litvy, Rumunska, Maďarska a  Slovenska. Tři dny prozářené sluncem a krásnými písněmi zanechal v děvčatech pěkné  vzpomínky.Děkujeme Janě Stéblové, Lucii Heczkové a Ivaně Hessové za vzornou  reprezentaci školy, města i České republiky.

        Následovalo soustředění pěveckého sboru (  vánoční program nelze sestavit ze dne na den ). 25.-27. 10. se pilně pracovalo U Čápů v Komorní Lhotce.  

      2. 12. Vernisáž –  vyvrcholení mezinárodní soutěže Barevný svět , na které představitelé města, okresu a školského úřadu, výtvarníci a sochaři udělují mladým umělcům ceny za jejich výtvarná díla . Sbor Caro  svými písněmi jenom podtrhuje slavnostní charakter této prestižní akce.

        Vánoční maratón začal 15. 12. dopoledne u nás v hudebně, kde již tradičně vítáme malé předškoláky z MŠ Sosnová a MŠ Habrová,  že se jim u nás pokaždé moc líbí, na to Vám nejlépe odpoví sami. Odpoledne - koncert pro pacienty Nemocnice Třinec. Chceme i těmto lidem přinést trošku tepla, lásky a radosti, které  k Vánocům určitě patří. Spolu s námi vystupoval i dětský taneční soubor s cimbálovou muzikou Javorový.

      18.12. Vánoční vystoupení v kulturním domě Trisia. Tento celovečerní koncert má již svou tradici a posluchačů neustále přibývá. Soubor Javorový letos všechny lidi v sále doslova rozslzel. Spolu s malým Javorovým a se sborem Caro se podařilo vytvořit atmosféru, na kterou se nezapomíná. Oprášily se staré  zapomenuté předvánoční zvyky. Krásné závěrečné zpěvy při svíčkách se dostaly až k srdci všech milých lidí v sále. Zveme proto i rodiče našich zpěváčků, aby se přišli také podívat a poslechnout si, co všechno jejich děti dokážou.  .                                                                         

        27. 1. 2000 ,, Zpíváme pro své nejmilejší,, Vzhledem k tomu, že se do kulturního domu na předvánoční koncert dostalo jen několik rodičů, rozhodli jsme se jim to vynahradit a připravili jsme vystoupení spolu s přípravným sborečkem Klíček. Opět byla hudebna obsazena do posledního místečka,  rodiče  byli nadšeni.

       Únor je období, kdy začínají soutěže. 10. 2. 2000 se konala přehlídka dětských pěveckých sborů v okrese Frýdek–Místek. Zde se poprvé představil i malý Klíček se svým repertoárem. Sbor Caro postupoval do regionálního kola.  

       9. 3. a 23. 3. Děti z 1. stupně vítali svými písněmi nejmladší občany města  v obřadní síni Městského úřadu v Třinci. 

       9. 3. 2000  - Naše první zahraniční turné - vystoupení v Katowicích. Dětem nejvíce utkvěla v paměti základní škola s vlastním divadelním sálem a sportovním areálem, ve kterém nechyběl ani krytý bazén. Odpoledne jsme navštívili planetárium a zážitky byly nepopsatelné. Dětem nevadilo, že místo češtiny poslouchaly celou hodinu průvodní slovo v polském jazyce.

        16. 3. 2000 –  Loutnička, soutěž ve zpěvu lidových písní. V letošním roce se nám opravdu dařilo a někdy jsme překvapili i samotnou porotu.

 

Umístění:

V sólovém zpěvu

  1. kategorie: 1. místo Barbora Zbránková, 2. místo Jan Szlaur

  2. kategorie  2. místo Kateřina Rusnoková

  3. kategorie  2. místo Lucie Heczková, 2. místo Jana Turoňová

  4. kategorie  1. místo Jana Steblová, 2. místo Lada Kadlubcová

Dua

  1. kategorie  3. místo Tereza Heráková, Markéta Lošonská

  2. kategorie  1. místo Ivana Hessová, Jana Steblová
                    2. místo Lada Kadlubcová, Lucie Heczková

Vítězové měli dva finálové koncerty v kině Petra. Bezruče ve Frýdku-Místku za doprovodu cimbálové muziky Ondřejnica.

        22. 3. 2000 „Jaro přišlo k nám“ – v kulturním domě v Karviné pořádá tuto soutěž FOS pro talentované děti ze Slezska. V letošním ročníku naše děvčata soutěžila za doprovodu cimbálové muziky Slezan z Českého Těšína. Obsadili jsme dvě druhá místa – Kateřina Rusnoková a Tereza Heráková a dvě první místa – Jana Steblová a trio Steblová, Hessová, Heczková.

        1. 4. 2000 - čekal nás 10. ročník celostátní přehlídky DPS. Soutěžilo se dva dny a sbor CARO byl zařazen do kategorie B2 – výběrové sbory do 12 let.  Přehlídka se nám moc líbila, protože děti měly možnost srovnat si své vystoupení s ostatními sbory. Konkurence byla velká a přivezli jsme si stříbrné pásmo.

3.      4. 2000 - Rybnik, opět jsme v Polsku. To byl ale fofr. V pátek odpoledne zavolali z Rybnika, že se moc omlouvají, ale v pondělí nás očekávají na vystoupení (i v Polsku mají někteří lidé sklerózu a zapomněli nám to včas oznámit). Nezbývalo nám nic jiného než každého člena sboru sehnat – ještě že existují telefony. Zvládli jsme to opravdu dobře. Vystoupení se konalo na Střední církevní škole v Rybniku a poprvé se našim zpěváčkům stalo, že polští přátelé vstávali ze židlí, zpívali s nimi, tleskali a dobře se bavili. Když se k nám přidal i sbor z Rybnika a děti se chytly za ruce, byl to krásný pohled a pro děti nezapomenutelný pocit přátelství. Při odjezdu tekly i slzičky.

      13. –14. 5. 2000 nemůžeme opomenout úspěch naší mladé zpěvačky Jany Steblové (v současné době  se připravuje ke studiu na konzervatoři), která nás letos již počtvrté velice pěkně reprezentovala na celostátní přehlídce nejlepších zpěváčků České republiky ve Velkých Losinách. Na přehlídce bylo slyšet opravdu skvosty v lidové tvorbě a hlásky, které často svým výkonem předčí i některé profesionální  zpěváky. Soutěž  nahrává Český rozhlas a používá nahrávky ve svém vysílání.

        6. 6. 2000 – hudební studio ASI již několik let připravuje pro děti , které zpívají moderní hudbu, konkurz „Talent 2000“.Zkusili jsme to také a děvčata postoupila do finále, které se uskutečnilo  12. 10. 2000 v Národním domě ve Frýdku-Místku. Michaela Szlibnerová a Petra Ciencialová mají svou první nahrávku z hudebního studia.

     10. 6. 2000 – „Svátky písní Olomouc“ – mezinárodní festival sborů všech věkových kategorií. V letošním roce se jej účastnilo přes 90 sborů z celého světa. Bezesporu největším naším úspěchem je z loňského roku stříbrná a v letošním roce zlatá medaile na „Iuventus mundi cantat Olomouc 2000“.

 

školní rok  1999/2000

 

12. 11. 2000      Nahrávání CD v hudebním studiu v Ostravě